Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości
30 000 zł. które przeznaczone zostały na  zakup następującego sprzętu:

Drukarka 3D z akcesoriami  i laptop, mikrokontrolery z czujnikami, lutownica, statyw fotograficzny, mikroport, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofon, gimbal, aparat fotograficzny, klocki do samodzielnej konstrukcji Fishertechnik , Makeblock – do nauki programowania , robot Photon z akcesoriami, klocki magnetyczne, sześciany drewniane z kartami pracy oraz gry matematyczne domino, bingo oraz zestaw Zometool Creator do budowy modeli przestrzennych różnych figur.

Powyższy sprzęt umożliwi prowadzenie ciekawych zajęć angażujących uczniów i rozwijających ich talenty techniczne, artystyczne oraz inżynieryjne. Uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności poprzez eksperymentowanie. Zajęcia staną się atrakcyjniejsze i umożliwią rozwijanie kompetencji przyszłości .

Objętość brył i zabawa

Opublikowano dnia: 6 czerwca 2023r.

Klasa piąta realizuje podstawę programową – objętość brył,  podczas zabawy. Budowle przestrzenne z zakrytą częścią to „problem” typu… „ile tych klocków tam jest”. Budując i licząc jest to do rozwiązania.

Kolorowe klocki w zerówce

Opublikowano dnia: 1 czerwca 2023r.

Dzieci z oddziału przedszkolnego, bardzo lubią się bawić klockami, kolorowe klocki na ławeczkach i dywanie wywołuje ciszę i duże zainteresowanie

Pojemność i objętość – budowle przestrzenne

Opublikowano dnia: 16 maja 2023r.

16 maja 2023 roku na lekcji matematyki w klasie piątej wykorzystaliśmy klocki sześcienne do budowania figur przestrzennych. Kostki z drewna w wielu kolorach pozwalały na różnorodne zastosowanie w kreatywnej twórczości (DIY). Naturalne kostki to oryginalna baza do projektów budowli o określonych parametrach. Uczniowie wykorzystali poznaną wiedzę o objętości i pojemności.

Język angielski z Robotem Photon

Opublikowano dnia: 11 maja 2023r.

Kolory, rytmy, budowle

Opublikowano dnia: 25 kwietnia 2023r.

Wiele zabaw dydaktycznych z dzieckiem możemy przeprowadzić za pomocą tego prostego materiału jakim są kolorowe klocki sześcienne. Dzisiaj 25 kwietnia 2023r znowu  zainteresowały dzieci z oddziału przedszkolnego sortowały klocki według kolorów, układały z klocków proste rytmy ABAB, a potem bardziej skomplikowane AABB, ABCABC, w poziomie,  w pionie oraz jako wieże, układały z klocków proste budowle, […]

Język angielski z pomocami z projektu

Opublikowano dnia: 22 kwietnia 2023r.

W dniu 19.04.2023r. W Publicznej Szkole Podstawowej w Sycynie odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych z projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie uczyli się nazw kształtów w języku angielskim oraz w grupach tworzyli budowle z klocków magnetycznych, które następnie mieli za zadanie opisać w języku angielskim. Uczniowie ćwiczyli kompetencje językowe, kreatywność i kompetencje społeczne. […]

Kolorowe klocki w grupie najmłodszej.

Opublikowano dnia: 20 kwietnia 2023r.

Dla oddziału  przedszkolnego, klocki to też wspaniałe liczmany, przedszkolaki używały ich do przeliczania, a także do obrazowania działań matematycznych, tj. dodawania i odejmowania.

Kolorowe klocki – liczymy objętość

Opublikowano dnia: 19 kwietnia 2023r.

Kolorowe klocki to pomoc dydaktyczna wykorzystana 19 kwietnia w klasie szóstej na lekcji matematyki do obliczenia objętości brył.

Czy magnes przyciąga dzieci?

Opublikowano dnia: 22 marca 2023r.

Klocki magnetyczne z projektu są nadal wielką atrakcją – przyciągają. Powstają ciekawe pomysły, są utrwaleniem poznanych liter, pobudzają wyobraźnię. Doskonale działają na sensorykę oraz zmysły: żywe kolory pobudzają percepcję wzrokową, uwagę i zdolność obserwacji oraz umiejętność kategoryzacji. Są to świetne ćwiczenia na koncentrację, cierpliwość oraz koordynację ruchową. Przez zabawę z lekkimi i trwałymi klockami, dziecka […]

Photon podąża do celu – programowanie robota

Opublikowano dnia: 11 marca 2023r.

Pomoce dydaktyczne z projektu to sposób na kreatywność ucznia. Uczniowie klasy szóstej i piątej „pomagają” Photonowi.  Czy znajdzie pogubione elementy?