Wycieczka na Kielecczyznę

18 października 2022 r. uczniowie kl. IV-VIII naszej szkoły wraz z czworgiem opiekunów uczestniczyli w wycieczce po ziemi kieleckiej realizowaną przez firmę Majola. Aura tego dnia była wprost wymarzona na taką wyprawę.

Wyruszyliśmy spod szkoły o 7.30 do Huty Szklanej, by rozpocząć wędrówkę na górę Święty Krzyż. Pięćdziesięcioosobowa grupa prowadzona przez panią przewodnik ochoczo wspinała się pośród malowniczej przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego pokrytej płaszczem jesiennych barw na Łysą Górę, po czym zeszła obejrzeć osobliwości tamtejszych gołoborzy. Widok był zachwycający.

Następnie udaliśmy się do klasztoru misjonarzy oblatów na Świętym Krzyżu, gdzie podziwialiśmy przepiękną panoramę otaczających go gór, zwiedzaliśmy pomieszczenia klasztorne wraz z kryptą grobową Jeremiego Wiśniowieckiego. Mieliśmy też nieco czasu wolnego na zakup pamiątek związanych z regionem świętokrzyskim.

Kolejnym punktem programu był pobyt na terenie rezerwatu przyrody w Kielcach – Kadzielni. Podziwialiśmy  ją z otaczających ścieżek i tarasów widokowych zlokalizowanych na ścianach kamieniołomu.

Po dość wyczerpującej wędrówce zjedliśmy obiad w restauracji i szybciutko udaliśmy się do autobusu, by przejechać do Chęcin. Tam na Podzamczu, nieopodal majestatycznego zamku pamiętającego czasy Władysława Łokietka, przebywaliśmy w  Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Samodzielnie przeprowadzaliśmy eksperymenty naukowe za pomocą zgromadzonych tam urządzeń i eksponatów, które pozwalały zdobywać wiedzę poprzez zabawę.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donaldsa.