Wycieczka do Zwolenia

10 czerwca 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wybrały się na wycieczkę do Zwolenia pod opieką pań: Elżbiety Marek, Małgorzaty Zyzek, Haliny Bednarczyk i Katarzyny Pawelec.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Zostaliśmy bardzo miło powitani przez dowódcę zmiany – młodszego brygadiera Andrzeja Szarawarskiego, który był jednocześnie naszym przewodnikiem. Na początku zwiedziliśmy budynek straży, m.in. stanowisko kierowania, gdzie dzieci dowiedziały się jak należy powiadamiać służby ratownicze o zaistniałym niebezpieczeństwie i utrwaliły sobie numery alarmowe. Następnie udaliśmy się do garaży, w których obejrzeliśmy wozy strażackie i sprzęt gaśniczy, a strażacy zademonstrowali nam zjazd po rurze. Na placu odbył się pokaz ,,lania wody” i rozkładania drabin. Byliśmy pod wielkim wrażeniem sprawności i odwagi jednego ze strażaków na wspinalni z drabiną hakową. Dzieci mogły przymierzyć strój strażaka i posiedzieć w samochodzie. Oczywiście większość chłopców stwierdziła, że chce zostać strażakiem.
Następnie udaliśmy się do Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Zwiedziliśmy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, łącznie z zejściem do krypty. Pani przewodnik w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedziała nam historię kościoła i jego związki z rodziną Kochanowskich. W muzeum obejrzeliśmy salę główną oraz ekspozycję stałą: zbiory sakralne i historyczne. Dzieci mogły przymierzyć stroje z epoki renesansu i zrobić sobie w nich zdjęcia. Dziękujemy pani Ewelinie Sałek za piękną lekcję historii.
Ostatnim punktem programu wycieczki były pyszne lody i spacer po zwoleńskim Rynku. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Sycyny.
Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz za nieodpłatne zapewnienie nam autobusu, dzięki czemu mieliśmy wspaniałą wycieczkę za darmo.