Wycieczka do Warszawy

W dn. 15.05.2018 uczniowie kl. II i III gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Warszawy zorganizowanej w ramach projektu  „Odkrywcy nowych możliwości w Gminie Zwoleń”.

Głównym punktem wycieczki było  zwiedzanie  Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 400 eksponatów. Młodzież samodzielnie wybierała dziedziny wiedzy i eksperymenty, które chciała wykonać. Wśród zadań była zagadka kryminalna, zagadnienia dotyczące budowy i procesów życiowych człowieka, doświadczenia z mechaniki, biologii, optyki, wysokich napięć, aerostatyki, dynamiki płynów i wiele innych..

Kolejnym punktem była wizyta w Planetarium gdzie uczniowie obejrzeli  wystawę „Patrz: Ziemia” ,która składa się  z 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach budynku. Całość podzielona jest na 2 części. Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania, druga skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Następnie odbył się pokaz na żywo, prowadzony przez prezenterów planetarium dotyczący budowy Układu Słonecznego, po którym wyświetlono film „Jesteśmy kosmitami 3D”.

Zwiedzanie Centrum było dla młodzieży fascynującą przygodą, a przede wszystkim świetną lekcją, która umożliwiła im samodzielne przeprowadzenie wielu ciekawych eksperymentów, dzięki którym dotychczas skomplikowane prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne.

Wycieczkę prowadziła pani z Biura Usług Turystycznych „WEKTUR” a opiekunami były p. Anna Makuch i J. Leśniewska.