13.12.2022 r. odbyła się wycieczka uczniów z kl. IV-VIII PSP w Sycynie w ramach realizacji przedsięwzięcia MEN dofinansowanego z programu Poznaj Polskę.
Wizytę w stolicy rozpoczęto spotkaniem z przewodnikiem i podziwianiem panoramy miasta z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury. Następnie uczestnicy wycieczki zostali przewiezieni w pobliże Ogrodu Saskiego, by, spacerując traktem królewskim, poznawać historyczny zespół miasta z charakterystycznymi dla poszczególnych epok elementami architektury. Podążając ku siedzibie władców Polski, słuchano informacji i ciekawostek związanych z oglądanymi obiektami. Pałac Prezydencki, budowle sakralne, Plac Zamkowy, kolumna Zygmunta, uliczki i rynek Starego Miasta, pomniki, obeliski, rzeźby, kunsztowne zdobnictwo – przyciągały wzrok nieco zmarzniętych wycieczkowiczów. Zwieńczeniem wędrówki był dziedziniec Zamku Królewskiego, skąd rozpoczęto zwiedzanie Muzeum – rezydencji królów Rzeczypospolitej. Oglądano królewskie apartamenty, Salę Tronową, Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Podziwiano oryginalne arrasy, obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy.
Z rezydencji dawnych władców Polski udano się do pobliskiej restauracji na obiad.
W drodze do Wilanowa z okien autobusu obserwowano ciekawą miejską zabudowę, obiekty rządowe, sakralne, Łazienki Królewskie. Po zmierzchu podziwiano przepiękne iluminacje świetlne w Królewskim Ogrodzie Światła przy pałacu w Wilanowie. Na tę plenerową wystawę wiódł 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Odwiedzających olśniewało tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Inspirowane mitologią instalacje, interaktywne elementy, muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu a także świetlne figury na dziedzińcu pałacowym urzekały krasą, wywołując niezapomniane przeżycia.
Z mnóstwem miłych wrażeń w godzinach wieczornych uczniowie wrócili do domów.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali: B. Wiaderek, L. Bieńkowska, A. Sadkowska, M. Stępień.