Sejm

W  środę  18 maja 2016 r miała miejsce  wycieczka do Warszawy. Zorganizowanie tej wycieczki to zasługa Posła Leszka Ruszczyka, Pani Burmistrz Bogusławy Jaworskiej i radnego Włodzimierza Piskorka.  Pojechało na nią wiele osób z naszej szkoły , tj. 3 nauczycieli i 42 uczniów, wybranych przez  wychowawców jako najbardziej aktywnych w pracach na rzecz klasy i szkoły oraz ze średnią ocen powyżej 4,0. Celem naszej podróży było wejście i obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju.
Po załatwieniu formalności, przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, dostaliśmy się do sali posiedzeń Sejmu. Do naszej grupy przyszedł  pan  przewodnik, który  dalej oprowadził  nas po całym Gmachu Parlamentu i przekazał najważniejsze o nim wiadomości.
Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo do wiadomości telewizyjnych. Otrzymaliśmy kserokopię z nazwiskami posłów aktualnej kadencji z zaznaczeniem ich miejsc na sali posiedzeń Sejmu.
Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Obejrzeliśmy następnie Salę Konferencyjną. Chodząc mijaliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, np. upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe laski marszałkowskie z poprzednich wieków.
Bardzo podobało nam się miejsce na parlamentarnym korytarzu i schodach, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby zrobić z nimi wywiad. Pełni wrażeń opuściliśmy Gmach Parlamentu.

Dodatkową   atrakcją  dla dzieci był spacer po Łazienkach Królewskich, Starym Mieście oraz  pod Pałac  Prezydencki.

W drodze powrotnej do Sycyny  nie  zabrakło  postoju w  Mc Donald’s. Uczniowie zwiedzili również  Skansen Bojowy  I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie.