Pokazy fizyczno-chemiczne – wycieczka do Lublina

28 września 2021 roku uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły wraz z opiekunami                     p. Anną Makuch i p. Marcinem Stępniem uczestniczyli  w wycieczce do Lublina na  pokazy fizyczne organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe .

Pokazy są doskonałą okazją, aby  zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki. Pracownicy naukowi  w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, prezentowali ciekawe, nietypowe eksperymenty i doświadczenia, trudne i niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale też takie, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Nasi uczniowie z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom i chłonęli przekazywana wiedzę. W tym roku tematyka pokazów była następująca: „Ciśnienie (nie)atmosferyczne”, „Mechanika”, „Akustyka” i „Elektromagnetyzm.

Drugim punktem naszej wycieczki był seans w  kinie Cinema City w Plazie, gdzie obejrzeliśmy film „Czarny Młyn”. Jest to wzruszająca opowieść o akceptacji i tolerancji. Opowiada o grupie przyjaciół mieszkających w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren Czarnego Młyna, ich wakacje zmieniają się nie do poznania a  przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.