Podróże kształcą

Nie była to daleka podróż, ponieważ tylko z Sycyny do Czarnolasu i Zwolenia, ale dla nas bardzo ważna, bo chociaż mieszkamy tak blisko, to znaczna część uczniów naszej szkoły po raz pierwszy miała możliwość zwiedzania Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Wybraliśmy się tam w sobotę 30 maja. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Zwiedzając muzeum uczniowie słuchali opowiadań nauczycieli, robili notatki i zdjęcia, które później wykorzystają do opracowania materiałów na lekcje. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnych spacerowaliśmy po parku, niektórzy usiedli na kamieniu położonym na miejscu ulubionej lipy poety z nadzieją, że może to ich natchnie do pisania, a nasz zespół wokalny wystąpił na scenie parkowego amfiteatru.
Kolejnym punktem wycieczki była Straż Pożarna w Zwoleniu. Naszym przewodnikiem był tu dowódca sekcyjny mł. bryg.  Jacek Grudziński. Panowie strażacy pełniący tego dnia służbę opowiedzieli nam o swojej pracy na co dzień i o sytuacjach alarmowych, zademonstrowali zjazd po rurze do garażu, pokazali nam samochody i sprzęt strażacki. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali, oglądali urządzenia, przymierzali maski, wchodzili do samochodów, ponieważ po raz pierwszy mieli możliwość przyjrzenia się wszystkiemu z bliska.
Pogoda nam wówczas dopisała, humory również, a korzyści z wycieczki są takie, że wzbogaciliśmy swoją wiedzę o naszym najsłynniejszym rodaku oraz na temat pracy strażaka i znamy już miejsca, w których byliśmy, nie tylko z opowieści.