Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Koniec II wojny światowej nie przyniósł Polsce pełnej wolności. Ci, którzy nie godzili się na narzucanie Polsce sowieckiego zwierzchnictwa zeszli do tzw. drugiej konspiracji. Nie złożyli broni, nie zapomnieli o służbie dla Ojczyzny, wybierając nierówną walkę i trwanie w konspiracji, tworząc antykomunistyczne podziemie niepodległościowe.

„Niezłomni” byli więzieni, torturowani i mordowani. Za wolną i niepodległą Polskę zapłacili najwyższą cenę – oddali życie.

1 marca to od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętniając męstwo i bohaterstwo Niezłomnych oraz składając im hołd za ofiarność w walce z komunistycznym zniewoleniem, uczniowie kl. IV-VIII naszej szkoły poznawali historię i losy żołnierzy drugiej konspiracji. Delegacja naszej szkoły uczestniczyła 6 marca w obchodach tego święta uczestnicząc we mszy świętej oraz składając kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu.

 

Edukacyjne materiały multimedialnych oglądane na lekcjach historii i godzinach wychowawczych przybliżyły i poszerzyły wiedzę naszej młodzieży dotyczącą walki o pamięć i cześć dla tych, którzy nie podporządkowali się presji i sile ZSRR. Wzruszające historie Niepokornych zaprezentowane w filmach dokumentalnych i piosenkach podkreśliły wagę i znaczenie  wolności dla każdego Polaka.