Odkrywcy nowych możliwości w Gminie Zwoleń

We  wrześniu PSP w Sycynie przystąpiła do projektu „Odkrywcy nowych możliwości w gminie Zwoleń.” Głównym celem projektu jest  rozwijanie kompetencji kluczowych, poszerzenie  wiedzy i umiejętności oraz zmniejszenie dysfunkcji utrudniających naukę uczniów. W projekcie bierze udział 71 dzieci z kl. I – VII, które uczestniczą w :

– zajęciach pozalekcyjnych z przyrody, matematyki, informatyki, j. angielskiego

-zajęciach wyrównawczych z matematyki, j. angielskiego a także logopedycznych i biblioterapii.

W projekcie bierze udział 50 uczniów  z klasy II i III gimnazjum, którzy uczestniczą w zajęciach z geografii, chemii, biologii, matematyki, zajęć komputerowych oraz języka niemieckiego i języka angielskiego.

W ramach projektu szkoła została doposażona w  sprzęt komputerowy: laptopy, tablice multimedialne, projektory, drukarki ale również wiele pomocy do poszczególnych przedmiotów. Otrzymaliśmy przyrządy i urządzenia do obserwacji (lupy, mikroskopy, lornetki, teleskop) oraz preparaty biologiczne,  przyrządy do pomiarów i wykonywania doświadczeń,  sprzęt laboratoryjny, odczynniki chemiczne, globusy ,mapy, kompasy , modele,   przewodniki i atlasy.

Środki dydaktyczne     ułatwiają uczniom poznawanie określonych  procesów i zjawisk,   wspomagają myślenie poprzez ułatwianie analizy, syntezy  i porównywania zjawisk. Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem pomocy naukowych są bardziej atrakcyjne dla uczniów.

W ramach zajęć pozalekcyjnych z przyrody, które mają głównie charakter badawczy, laboratoryjny, dzieci przeprowadzały proste doświadczenia. Ubrane w fartuchy i okulary ochronne badały pH różnych roztworów, sporządzały mieszaniny jednorodne i niejednorodne, a także przeprowadzały proces filtracji  i odparowania . Robili pastę dla słonia, wulkan chemiczny i wędrujące kolory. Zaplanowane ćwiczenia i eksperymenty wykonywały z wielkim zaangażowaniem. Bezpiecznie i ostrożnie  posługiwały się sprzętem laboratoryjnym.

Korzystaliśmy także z zestawów do budowy podstawowych obwodów elektrycznych oraz sekrety elektroniki – „motorówka z napędem elektrycznym”.  W czasie zajęć  dzieci poznały działanie silnika, przełączników, źródeł dźwięku i światła. Były bardzo zadowolone kiedy zbudowany układ działał, np. motorówka pływała po wodzie, wydobywał się dźwięk czy paliła żaróweczka.