NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły w salach lekcyjnych odbyła wirtualną „podróż do wolności”. Podczas tej multimedialnej wędrówki uczniowie zostali zapoznani z  historią upadku Rzeczypospolitej, zmagań narodu polskiego z obcymi mocarstwami, prób wywalczenia wolności i ich zwieńczeniem 11 listopada 1918 r.

O to: „Żeby Polska była Polską” walczyło pięć pokoleń Polaków w powstaniach narodowych, na frontach I wojny światowej, czy drogą dyplomacji i podtrzymywania tożsamości narodowej podczas 123 lat niewoli.

Tą niecodzienną podróżą, podczas której słowa poetyckie przeplecione zostały wzniosłymi patriotycznymi pieśniami, uczciliśmy pomięć naszych rodaków, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym i niepodległym kraju.

Wszystkie klasy wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Na szkolnym korytarzu uczniowie mogli poczuć klimat tego święta poprzez obecność flagi narodowej oraz oglądając okolicznościowe plakaty.

Wagę i doniosłość święta najpełniej oddają słowa: „aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”.

11 listopada delegacja z naszej szkoły uczciła pamięć tych znanych, ale i tych tysięcy nieznanych z imienia bohaterów, którzy swoją działalność i niejednokrotnie życie poświęcili, by Polska była znów niepodległym krajem.Dlaczego właśnie 11 listopada? 102. rocznica odzyskania przez Polskę  Niepodległości » Polski Obserwator

O godz. 10.00 odprawiona została intencyjna msza św. za Ojczyznę w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Następnie  delegacje, w asyście pocztów sztandarowych organizacji patriotycznych i lokalnych instytucji oraz władz samorządowych, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, składały kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Tam również odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” i „Rotę”.

 

Drogę do wolności oraz rys historyczny w kontekście aktualnych wydarzeń przybliżył zebranym Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima