Internet-przyjaciel czy wróg? Zadbaj

Internet to z jednej strony okno na świat, sprawiające, że żyjemy w globalnej wiosce. Surfowanie w sieci może być świetną zabawą, formą edukacji i rozszerzania kontaktów towarzyskich.

Z drugiej strony nieświadome korzystanie z Internetu niesie za sobą wiele zagrożeń, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ważne, aby rodzice wiedzieli w jaki sposób ich pociechy korzystając z Internetu i aby uświadomili je z jakimi niebezpieczeństwami mogą się spotkać.

Najpowszechniejsze zagrożenia, z którymi może spotkać się w Internecie to te dotyczące treści, kontaktów i działań podejmowanych przez użytkowników. Problemy z treścią dotyczą nie tylko pornografii, seksu czy przemocy, o których mówi się najczęściej, bardzo aktualnym problemem stał się w ostatnim czasie temat rasizmu, czy zaburzenia prawidłowego odżywiania, wywołujące anoreksję i bulimie.

Dzieciom i młodzieży należy przypominać, zwłaszcza gdy portale społecznościowe cieszą się duża popularnością, że nigdy nie wiemy kto jest naszą rozmówca. Zdarza się, że znajomości zawiązywane w sieci przenoszone są do świata rzeczywistego i dochodzi do prawdziwych spotkać. Niezwykle trudny jest problem groomingu czyli uwodzenia dzieci w Internecie, działalność grup przestępczych i sekt.

Trzecią grupą zagrożeń jest agresja werbalna i zamieszczanie obraźliwych materiałów oraz tworzenie kompromitujących profili i stron internetowych.

Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób dziecko korzysta z sieci i towarzyszyć mu w poznawaniu świata wirtualnego.

Należy nie tylko rozmawiać o zagrożeniach ale też o tym, jak na nie reagować.