Innowacyjna historia

14.09.2023 r. uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”. W tym celu pojechali do III LO w Puławach, gdzie odbył się pokaz i prezentacja. Na sali przygotowanej do projekcji filmów historycznych została zbudowana specjalna scenografia składająca się ze ścianek wydzielających przestrzeń, projektora, nagłośnienia, obrotowych foteli oraz gogli VR i słuchawek dedykowanych doświadczaniu wirtualnej rzeczywistości.

Każdy z seansów poprzedzony był krótkim wstępem wprowadzającym w tematykę związaną z filmem oraz instrukcją obsługiwania gogli VR. Jako pierwszy uczniowie oglądali seans „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka). Podczas pokazu mogli stanąć „oko w oko” z sowieckimi żołnierzami okrutnie obchodzącymi się ludnością polską, brać udział w walce pędząc konno wraz z legionistami Piłsudskiego, nadawać szyfry zakłócające, będąc radiotelegrafistami, słowem – poczuć klimat tamtych dni, wykorzystując wirtualną rzeczywistość.

Drugi film to „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie). Uczestnicy pokazu razem z oddziałem warszawskich powstańców przedzierali się kanałami, opatrywali i transportowali rannych, przenosili meldunki, doświadczyli łapanki ulicznej oraz brali udział w bezpośrednich walkach ulicznych. Widzieli ogrom zniszczeń, bohaterstwo i poświęcenie Polaków oraz szyderstwo niemieckich żołnierzy.

Doświadczenie tego rodzaju na długo pozostanie w pamięci widza – uczestnika. Dzięki tej nowoczesnej, atrakcyjnej dla młodego widza, technologii poszerzyli swoją wiedzę i świadomość historyczną.

Przejazd na pokaz opłacony został ze środków organu prowadzącego szkołę. W drodze powrotnej uczniowie wstąpili na „małe co nieco” do Mac Donaldsa. Opiekunem projektu była p. Barbara Wiaderek. Opiekę nad uczniami sprawowały: B. Wiaderek i p. Martyna Pietrzyk.