“Dane osobowe – dobrem osobistym XXI wieku”

29 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie  policjantów z uczniami klasy VII i II-III gimnazjum. Pan Krzysztof Gregorczyk i pani Katarzyna Cieślik opowiadali nam o tym, jak ważne są nasze dane.

Zaczęli od wyjaśnienia nam, co to są dane osobowe i co wiąże się  z udostępnianiem ich w internecie. Następnie przedstawili nam swoją prezentację pt.”Dane osobowe – dobrem osobistym XXI wieku”. W prezentacji zawarli skład danych osobowych i informacje o peselu,         a do tego uczyliśmy się, co znaczą poszczególne numery i rozszyfrowaliśmy pesel pana policjanta. Policjanci zapoznali nas  ze skutkami naruszania przepisów o ochronie danych. Dowiedzieliśmy się także,kto ma prawo ich żądać. Okazało się, że na straży naszej tożsamości stoi Konstytucja i wiele ustaw, które zapewniają nam bezpieczeństwo danych. Funkcjonariusze policji zaprezentowali nam krótki filmik pt. “Cyberprzemoc”, w którym przedstawiono nam dramatyczne skutki upowszechniania naszych danych w sieci.

Na koniec policjanci podsumowując spotkanie z uczniami, dali nam kilka istotnych i dobrych rad o bezpiecznym korzystaniu  z internetu, bez narażania swojej prywatności. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając wiele ciekawych pytań i udzielając własnych opinii. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z upływu lekcji.

artykuł napisały uczennice klasy VII: Natalia Węzicka i Weronika Kowalczyk