81. rocznica mordu w Karolinie

Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają. Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe, wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ.

Powyższe słowa bardzo wymownie przypominają o tragedii naszej małej społeczności z 18 marca 1942 r.

Oddając hołd naszym rodakom zamordowanym 81 lat temu w Karolinie, w niedzielę 19 marca uczestniczyliśmy w intencyjnej mszy świętej   w  zwoleńskim  kościele odprawionej przez  ks. prob. Krzysztof Badeńskiego.

Po nabożeństwie razem z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji, organizacji patriotycznych, sztandarów, rodzin pomordowanych, okolicznych mieszkańców udaliśmy się do Karolina, gdzie przy zbiorowej mogile – Pomniku Pamięci rozstrzelanych – w miejscu wiecznego spoczynku ofiar niemieckiego okupanta przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wiązanki i zapalono znicze.

Anna Makuch – dyrektor PSP w Sycynie powitała wszystkich zgromadzonych, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima wygłosił wspomnieniowe przemówienie, Barbara Wiaderek odczytała apel pamięci, ks. Krzysztof Badeński poprowadził modlitwę, prezes Związku Kombatantów  RP i b. Więźniów Politycznych Okręgu Radom Zbigniew Gołąbek podkreślił wagę kultywowania pamięci – wszystko to wprowadziło nas w nastrój zadumy i refleksji nad losem naszych rodaków, którzy poświęcili życie za to, byśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.