6 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu apel

6 lutego w naszej szkole uczennice klasy siódmej przygotowały apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest ‚‚Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Poruszyły  problematykę braku szacunku i prywatności.Szacunek to pojęcie zawierające bardzo wiele różnych treści, które mogą urazić godność innego człowieka i przysporzyć mu wiele problemów. Oprócz braku szacunku w sieci istotny problem naszego społeczeństwa stanowi powszechnie nazywana CYBERPRZEMOC. Objawia się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, czyli telefonów komórkowych i internetu. Niektóre źródła zawężają problem do przemocy rówieśniczej, inne nie mają takich ograniczeń. Faktem jest, że zjawisko dotyczy głównie dzieci i młodzieży.Podstawowe formy w jakich objawia się CYBERPRZEMOC to: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata i innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony. Internet ma zarówno wiele zalet jak i wad. Często zapominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z niego. Dzień Bezpiecznego Internetu przypomina nam, że nie powinniśmy zapominać o wielu pułapkach i zagrożeniach czyhających w nim.Pamiętajmy o BEZPIECZEŃSTWIE w sieci codziennie.Jednak dobrze, że go mamy i zachęcamy do zapoznania się z naszą szkolną wystawą o bezpieczeństwie w sieci.