3. wyjazd do kina w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”

W poniedziałek 18 grudnia uczniowie kl. IV-VIII oglądali 3 . seans filmowy wybrany z oferty „Ogólnopolskiego projektu edukacji filmowej dla przedszkoli i szkół” z cyklu „Młodzi w obiektywie”. Tym razem był to film dokumentalny pt. 199 małych bohaterów.

W problematykę filmu uczniowie zostali wprowadzeni przez prelegentkę, która omówiła cel realizacji dokumentu. Następnie oglądali serię kilkuminutowych filmów, których bohaterami są dzieci i nastolatkowie, którzy w drodze do szkoły pokazują i opowiadają, jak wygląda ich życie. Ich drogi są metaforami pokazującymi, jaki dystans dzieli różnych mieszkańców świata od ich życiowych szans i możliwości.

Podróżując z mieszkańcami: Laosu, Iraku, Niemiec, Indii, Nepalu, Namibii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Polski, widzowie poznawali mniej lub bardziej egzotyczny krajobraz trzech kontynentów – Azji, Afryki i Europy. Dla większości „małych bohaterów” wyprawa przez pustynię, busz czy slumsy to codzienność, jakże obca polskim dzieciom.

Z opowieści: Anich, To, Jaffer, Sanjana, Zacheo, Annaleny, Alphonsine czy Wiktora wyłania się obraz różnorodności i potrzeb naszego świata. Bohaterowie dzielą się z widzami swoimi marzeniami, planami na przyszłość oraz zaskakująco dojrzałymi refleksjami dotyczącymi ich najbliższego otoczenia, przyrody, problemów społecznych. Udowadniają, że młody człowiek może zachowywać się odpowiedzialnie i stawiać sobie cele, dzięki którym świat może stać się lepszy.

Historie te niestety niezbyt przypadły do gustów naszym uczniom, którzy w większości nie doświadczają trudów dnia codziennego i wielkiego wysiłku, który należy włożyć w dotarcie do szkoły i zdobywanie wiedzy. Dokument „199 małych bohaterów” to dla nich lekcja empatii i świadomości obywatelskiej, globalnego spojrzenia na świat i jego problemy.

W drodze do kina i podczas seansu opiekę nad uczniami sprawowali: B. Wiaderek, M. Stępień, J. Leśniewska,           E. Jaskulska.