228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca zbliżające się rocznice:

– wejścia Polski do Unii Europejskiej;

– ustanowienia 2 maja Świętem Flagi;

– uchwalenia drugiej w świecie, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację i funkcjonowanie władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli, znanej pod nazwą Konstytucji 3 Maja.

Odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło uroczystość. Następnie młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, pokazujący historię i rangę nadchodzących rocznic.

Od 1 maja 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W tym roku mija więc 15. rocznica  wzajemnej współpracy.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto państwowe ustanowiony został przez Sejm w 2004 roku. W tym roku 2 maja po raz piętnasty uczcimy to święto. W naszej szkole historię polskiej flagi narodowej – tego najbardziej rozpoznawalnego, oprócz Orła Białego, symbolu naszego państwa – poznaliśmy cytując słowa poetów i teksty piosenek.

Szczególne miejsce w naszych szkolnych uroczystościach zajęła 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W montażu młodzież  ukazała doniosłość oraz specyfikę wydarzeń związanych z Sejmem Wielkim i próbą ratowania Rzeczypospolitej przed upadkiem, czego skutkiem było jej uchwalenie.

Upamiętnienie tych rocznic pokazało naszej szkolnej społeczności zarówno część tej dawnej, jak i współczesnej historii. Wolność, Naród, Ojczyzna to wartości ponadczasowe i uniwersalne. Wtorkowe spotkanie skłoniło nas do refleksji nad tak ważnymi dla każdego Polaka sprawami.

Akademię przygotowała p. Barbara Wiaderek przy współpracy p. Elżbiety Plewickiej i p. Joanny Leśniewskiej.