2. spotkanie w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”

21 listopada uczniowie kl. IV-VIII oglądali 2. seans filmowy wybrany z oferty „Ogólnopolskiego projektu edukacji filmowej dla przedszkoli i szkół” z cyklu „Młodzi w obiektywie”. Tym razem był to film pt. Mamo, kocham cię.

Fabułę filmu stanowi historia dwunastoletniego Raimondsa, grającego na saksofonie ucznia szkoły muzycznej. Chłopiec jest wychowywany przez matkę, która dużo pracuje i niewiele czasu poświęca synowi. Brak ojca i nieobecność matki bohater rekompensuje sobie włócząc się po mieście ze swoim najlepszym kumplem. Raimonds często dostaje uwagi w szkole i jest odsyłany do szkolnego pedagoga. Chce uchodzić w oczach matki za miłego i ułożonego, próbuje zatuszować złe wiadomości ze szkoły. Wpada w ten sposób w spiralę kłamstw, którą trudno zatrzymać. Film jest więc przestrogą przed skutkami kłamstwa.

„Mamo, kocham cię” porusza także problemy związane z dojrzewaniem. Zdarzenia, w które wikła się Raimonds, sprawiają, że rozwija się on emocjonalnie i psychologicznie, lepiej poznaje świat, innych ludzi oraz siebie. Konfrontuje się z otaczającą go niełatwą rzeczywistością, musi podejmować decyzje mające ogromny wpływ na jego przyszłość. Pokrętną drogą zdobywa wiedzę, która sprawia, że staje się innym człowiekiem – bierze odpowiedzialność za swoje zachowania i czyny.

Znaczącą miejsce w fabule stanowią relacje rodzinne. Postawa matki bohatera, prezentowane metody wychowawcze wymagają przemyśleń i mogą stanowić bazę do otwarcia dyskusji o emocjonalnych potrzebach młodego człowieka, oczekującego wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższych.

W drodze do kina i podczas seansu opiekę nad uczniami sprawowali:
B. Wiaderek, I. Molendowska, A. Chołuj, A. Jabłoński.