104 rocznica odzyskania niepodległości

„Opowiedz nam moja Ojczyzno,

jak matka dzieciom ciekawym…”

Co roku, w kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbywa się uroczysty apel. W czwartek – 10 listopada 2022 r. – uczniowie klasy VIII zaprezentowali program patriotyczny, w którym przypomniana została historia naszego kraju i rodaków pozbawionych przez zaborców na 123 lata własnego państwa.

Droga do wolności okupiona została życiem i krwią tysięcy Polaków, o czym nam współczesnym nie wolno zapomnieć.

Patriotyczne treści, wymowna scenografia, przejmująca muzyka wraz z jakże podniosłymi słowami pieśni przeniosły nas w czasy zaborów, powstań narodowych, w lata I wojny światowej. Przybliżyły postacie, bez których zachowanie polskości  i  odzyskanie niepodległości byłyby niemożliwe.

W historię kraju wplecione zostały elementy historii ziemi zwoleńskiej i mieszkańców tych okolic, którzy brali udział w powstaniach narodowych, pracy organicznej, w odradzaniu niepodległej Rzeczypospolitej.

Obecność flagi narodowej i sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego podkreśliły doniosłość wydarzenia. Uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej edycji akcji MEiN „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.

Za przygotowanie rocznicowej akademii odpowiedzialna była Barbara Wiaderek, dekoracje przygotowała Joanna Leśniewska.

 

11 listopada w Zwoleniu przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęła msza święta za Ojczyznę odprawiona w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po zakończonej liturgii obchody przeniosły się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie hymnem narodowym i „Rotą”, złożeniem kwiatów oraz oddaniem honorów sztandarami uczczono pamięć i ofiarność wszystkich poległych i pomordowanych w imię wolności Ojczyzny.

Następnie uczestnicy obchodów Święta Niepodległości prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia i poczty sztandarowe przeszli pod pomnik – Ścianę Straceń, gdzie asystowali w oficjalnym wciągnięciu na nowy maszt flagi państwowej.

Świętowanie zakończył program patriotyczny zaprezentowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.

 

P.S. Podczas akademii, wykorzystano sprzęt z projektu „Laboratoria Przyszłości” (statyw fotograficzny, mikroport, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofon, gimbal, aparat fotograficzny oraz laptop)