MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

16.XI na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku.

dz

 „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

         Żyj tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ja z radością.

Czerp energię ze słońca, z kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.

Żyj najpiękniej, jak umiesz…

 Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę i wyznawaną religię. Warto kształtować tę postawę szczególnie u dzieci i młodzieży. Różnimy się od siebie i to jest piękne. Dzięki różnemu podejściu do życia rozwinęła się cywilizacja. Inne doświadczenia, inne sposoby rozwiazywania problemów, inne ścieżki zdobywania wiedzy – bez tego nie ma rozwoju. Warto o tym pamiętać, gdy spotkamy kogoś o odmiennych poglądach. Nawet jeśli nie bardzo nam się podobają.

Pedagog